Používaním stránok Hechter Slovakia súhlasíte s používaním cookies, ktorými vylepšujeme naše služby. Viac informácií    OK
BRATISLAVA CENTRUM 02/527 311 59 PETRŽALKA 02/529 250 31 NITRA 037/652 51 54
037/651 61 22
B. BYSTRICA 048/415 27 66 KOMÁRNO 035/777 82 94 KOŠICE 055/694 15 84 MARTIN 043/413 14 69 POPRAD 052/446 85 95 TRENČÍN 032/32 60 108 TRNAVA 033/321 99 17 ŽILINA 041/562 35 42
Callcentrum 0850 777 111

 Španielsko - Andalúzia - Všeobecné informácie

Andalúzia

Klimatické podmienky
Mesiac V VI VII VIII IX X
Vzduch ºC 23 27 29 30 27 23
Voda ºC 19 21 23 24 23 24
Základné informácie
Názov: Španielske kráľovstvo
Rozloha: 504 780 km km2
Počet obyvateľov: cca 5 mil.
Hlavné mesto: Madrid
Mena: Euro €
Jazyk: úradný jazyk – španielčina
Náboženstvo: rímsko-katolícke
Čas: 0 SEČ
El. napätie:
Doba letu: 3 h.
Popis destinácie: Španielsko leží v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Susedí s Portugalskom a Francúzskom. K Španielsku patria aj Baleárske ostrovy (Mallorka, Ibiza a Formentera) ležiace v Stredozemnom mori a Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne.

Počas svojej dlhej histórie bolo Španielsko ovplyvnené mnohými národmi. Prvými obyvateľmi boli Iberi a Kelti, nasledovali Feničania, Gréci, Rimania a barbarské kmene zo strednej Európy. Dôležitým pre španielsku kultúru je arabské dedičstvo; prítomnosť Arabov na Iberskom polostrove trvala 800 rokov. V roku 1482 boli Arabi vyhnaní (reconquista), kastílske a aragónske kráľovstvá sa spojili, došlo k objaveniu Ameriky, ktorej podrobenie urobilo zo Španielska svetové impérium, na čele ktorého stáli Karol V. a Filip I. V 16. storočí po úpadku ríše nastúpila na trón dynastia Bourbonovcov, nasledovala doba absolutizmu, okupácia Napoleonovými vojskami, spoločenské a politické otrasy v 19. storočí. V roku 1931 bola vyhlásená 2. republika, skončila monarchia, čo vyústilo v roku 1936 do občianskej vojny, ktorú vyhral generál Franco. Po 40 rokoch Frankovej diktatúry Španielsko začalo príkladný prechod k demokracii a odštartovalo veľký proces modernizácie.

Najjužnejšia časť Španielska – Andalúzia s pobrežím Costa del Sol , to je to pravé a typické Španielso ktoré hľadáte. V nádhernej Seville sa uchoval maurský minaret Giralda z 12.storočia, ktorý ako zvonica tvorí súčasť najväčšej a najhonosnejšej katedrály v Španielsku, kde sa nachádza aj Kolumbov hrob. V Córdobe stojí impozantná mešita, ktorá je tak nádherná, že dokonca aj víťazní kresťania sa ju zdráhali zničiť.

V Španielsku je veľké množstvo barov a reštaurácií, kam je zvykom chodiť nielen kvôli jedlu, ale tiež napríklad na pohárik alebo šálku po práci pri večernej prechádzke mestom. Nezabudnite ochutnať typické tapas, malé chuťovky, ktoré sa podľa miesta môžu skladať z rôznych druhov potravín. Vo veľkých mestách majú bary často otvorené dlho po polnoci. Z ďalších tradičných pokrmov je známa paella, zemiaková tortilla, sušená šunka „jamón serrano“ a olivy.

ANDALÚZIA

Andalúzia je 300 km tiahnúca sa oblasť na juhu Španielska. Územie bolo dlho časťou rímskej provincie Hispánia. Samotný názov Andalúzia je odvodený od Vandalov – ako Vandalitia alebo Vandalusia, a tiež z arabského „Al-Andalus“, bolo to označenie časti Pyrenejského polostrova pod maurskou nadvládou. Dnes Andalúziu, autonómnu oblasť v južnom Španielsku, ktorú domáci volajú „Andalucía“, tvoria provincie Sevilla, Huelva, Córdoba, Jaén, Cádiz, Málaga, Granada a Almería. Na celkovej rozlohe 87 268 km2 žije 8 miliónov obyvateľov. Toto historické územie je najľudnatejšie a druhé najväčšie v Španielsku. Súčasťou Andalúzskych vrchov je aj najvyššie pyrenejské pohorie Sierra Nevada s vrchom Mulhacén (3478 m n. m.), týčiace sa nad Granadou. Na vrch Pico de Veleta s nadmorskou výškou 3 392 m, vedie najvyššie položená asfaltová cesta v Európe. V Andalúzii môžete naraziť na prekrásne španielske pláže. Najznámejšia z nich je Costa del Sol, ktorú nájdete aj v letovisku Torremolinos.

Hlavný mestom Andalúzie je Sevilla. Je tu najteplejšie počasie v celom Španielsku. Sevilla je vďaka bohatej histórii plná pamiatok. Ďalším zaujímavým miestom Andalúzie je Córdoba, skoršie centrum arabskej ríše, dnes miestom farmárov a poľnohospodárov. V Granade je najzaujímavejšia prehliadka Alhambry, ktorá bývala kráľovským mestom. Medzi ďalšie zaujímavé destinácie patrí aj blízke Maroko a Gibraltar. Stojí za to vidieť 4 km dlhú vápencovú gibraltarsku skalu, ktorá je jediným miestom v Európe, kde divo žijú opice.

Andalúzania sú tiež gurmáni a na jedlo kladú veľký dôraz. Miestni kuchári sú považovaní za tých najlepších na svete. Základom všetkého je mäso a najrozšírenejšou prísadou je olivový olej a cesnak. Známe sú tapas, malé tanieriky s rôznymi pochúťkami. Napríklad tanier solenej údenej šunky jamón alebo tanierik olív, špeciálny zemiakový šalát či „tortilla a la espanola“, teda omeleta z cibule, vajec a zemiakov. K dobrému jedlu patrí aj dobré pitie. Tým sa v Andalúzii myslí víno. Andalúzia je totiž najväčším producentom vína v Európe.

Kedysi sa hovorievalo, že Európa končí Pyrenejami. Andalúzia na juhu Španielska je však dôkazom, že toto tvrdenie nie je pravdivé. Prírodné pomery Andalúzie sú natoľko rôznorodé, že v jeden deň sa môžete kochať zasneženými vrchmi najvyššieho španielskeho pohoria Sierra Nevada, kde je sneh takmer po celý rok, a potom sa premiestniť na stredomorskú pláž alebo objavovať púšte Almeríe. Práve tu je domov flamenca a najkrajších slávností, srdce býčích zápasov a rodisko gitary.

 Španielsko - Andalúzia - Ponuka ubytovania

Momentálne pre Vás pripravujeme novú ponuku. Aktuálne zájazdy si zatiaľ môžete pozrieť v sekcii DOVOLENKA